Od 31 maja do 28 sierpnia br. do godz. 15:00 można składać wnioski w ramach Działania 4.2. EKO – Przedsiębiorstwa.
Instytucją Organizującą Konkurs jest:
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
ul. Jasnogórska 11
31-358 Kraków
Miejsce i sposób składania wniosków
Wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy przygotować zgodnie z Instrukcją wypełniania WOD stanowiącą Załącznik nr 2 do Regulaminu konkursu i złożyć za pomocą systemu e-RPO dostępnego na stronie internetowej erpo.malopolska.pl (potrzebne będzie posiadanie podpisu elektronicznego).
Kto może składać wnioski?
O dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu, mogą ubiegać się wyłącznie Wnioskodawcy posiadający status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa, zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz prowadzące działalność na terenie województwa małopolskiego, co znajduje potwierdzenie w dokumentach rejestrowych, tj. informacja o posiadaniu np. siedziby lub oddziału ewentualnie miejsca prowadzenia działalności na terenie województwa małopolskiego znajduje potwierdzenie w Krajowym Rejestrze Sądowym bądź Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
W ramach niniejszego konkursu wsparcie przewiduje się na inwestycje:
1. w ramach typu projektu A tj. Inwestycje w poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa polegające na:
a) głębokiej modernizacji energetycznej obiektów, mającej na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie strat ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z ewentualnym uwzględnieniem OZE, a także modernizacje/wymianę lokalnych źródeł ciepła (jako element projektu). W ramach modernizacji energetycznej wsparcie będzie skierowane na możliwie szeroki zakres prac.
b) zastosowania technologii efektywnych energetycznie w przedsiębiorstwie. W ramach tego rodzaju projektów może być dofinansowane np. zastosowanie bardziej energooszczędnych technologii produkcji, wymiana maszyn, modernizacja środków produkcji, przebudowa/modernizacja linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie. Ponadto wsparciem może zostać objęte wykorzystanie energii ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych w przedsiębiorstwach oraz rozwój wysokosprawnej kogeneracji (jako integralna część przedsiębiorstwa).
2. w ramach typu projektu B tj. Inwestycje w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych polegające na: zastosowania odnawialnych źródeł energii. Interwencja obejmować będzie projekty zmierzające do wzrostu wykorzystania energii elektrycznej i/lub ciepła pochodzących z zasobów odnawialnych poprzez realizację inwestycji w zakresie instalacji lub modernizacji jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Wsparcie uzyskają inwestycje służące pokryciu zapotrzebowania na ciepło i/lub na energię elektryczną przedsiębiorstwa. Oznacza to, iż jednostki OZE będą musiały być w pierwszej kolejności w pełni dedykowane potrzebom energetycznym przedsiębiorstwa i do nich dostosowane, a jedynie niewykorzystana część energii elektrycznej może być oddawana do sieci dystrybucyjnej.
Brak jest możliwości inwestowania w rozwój nowych mocy OZE w przypadku braku wcześniejszego wykorzystywania energii na zaspokojenie obecnych potrzeb energetycznych przedsiębiorstwa.
Projekty typu B, to zadania polegające na instalacji OZE na potrzeby własnego przedsiębiorstwa.
3. w ramach typu projektu C tj. Rozwój budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego polegające na inwestycjach promujących rozwój budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Wsparcie będzie ukierunkowane wyłącznie na projekty o charakterze demonstracyjnym i pilotażowym.
Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie
Orientacyjna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi 79 936 800,00 PLN*.
*W uzasadnionych przypadkach np. gdy wartość dofinansowania w złożonych wnioskach przekroczy 200% kwoty alokacji przeznaczonej na dofinansowanie wszystkich projektów w ramach konkursu lub nastąpi istotna zmiana stanu prawnego mająca wpływ na warunki konkursu, ZWM może podjąć decyzję o zamknięciu naboru wniosków o dofinansowanie projektów przed upływem terminu wskazanego w §14 ust. 2 Regulaminu, z uwzględnieniem, iż termin składania wniosków o dofinansowanie nie może być krótszy niż 7 dni, licząc od dnia rozpoczęcia naboru. Przedmiotowa informacja zostanie opublikowana z wyprzedzeniem co najmniej 5 dni przed planowanym terminem zamknięcia naboru, na właściwych stronach internetowych.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
Maksymalny całkowity poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu uzależniony jest od rodzaju pomocy publicznej przewidzianej w projekcie i wynosi:
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu realizowanego w typie A i B wynosi 200 000 zł.
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu realizowanego w typie A i B wynosi 10 000 000 zł.
Nie przewidziano minimalnej i maksymalnej wartości wydatków kwalifikowanych w ramach projektu realizowanego w typie C Rozwój budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego.
Termin rozstrzygnięcia konkursu
Przez rozstrzygnięcie konkursu należy rozumieć podjęcie uchwały ZWM zatwierdzającej listę ocenionych projektów, zawierającą przyznane oceny. Konkurs realizowany jest w trybie naboru zamkniętego i nie jest podzielony na rundy.
Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu: styczeń 2019 r.
Warto też zapoznać się z aktualną listą szkoleń dot. w/w działania: klik. W Krakowie odbędzie się 15 czerwca, a kolejne w Nowym Targu (18 czerwca – poniedziałek), w Nowym Sączu (19 czerwca – wtorek), w Chrzanowie (20 czerwca – środa) oraz w Tarnowie (21 czerwca br.).