Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w ramach trybu ciągłego, prowadzi nabór na zadania inwestycyjne z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Z pełną ofertą funduszu, można się zapoznać tutaj: klik.
Dofinansowanie jest udzielane w formie pożyczki, w kwocie do 100% kosztów kwalifikowanych.
Wsparciem mogą zostać objęte:
- kotłownie na biomasę (możliwość umorzenia do 30% pożyczonego kapitału);
- pompy ciepła (możliwość umorzenia do 40% pożyczonego kapitału lub dopłaty do częściowej spłaty kredytów bankowych);
- panele fotowoltaiczne (możliwość umorzenia do 15% pożyczonego kapitału);
- kolektory słoneczne (możliwość umorzenia do 20% pożyczonego kapitału);
- biogazownie, wykorzystanie gazu składowiskowego do produkcji energii (możliwość umorzenia do 30% pożyczonego kapitału);
- inne zadania służące ochronie środowiska (możliwość umorzenia do 30% pożyczonego kapitału, finansowanie dotyczy zakupu materiałów oraz prac budowlano-montażowych związanych bezpośrednio z wykonywanym zadaniem).
Maksymalna wysokość dofinansowania wyliczana na podstawie wskaźników Funduszu:
- kotłownie na biomasę
- do 1 200 zł/kW (brutto) dla kotłowni o mocy niższej od 1MW
- oraz do 1 100 zł/kW (brutto) dla kotłowni o mocy wyższej lub równej 1MW
- finansowanie dotyczy zakupu materiałów i urządzeń oraz prac montażowych związanych z wykonaniem kotłowni na biomasę
- pompy ciepła
- do 3 500 zł/kW (brutto) dla gruntowych pompy ciepła o mocy niższej od 1MW
- do 3 000 zł/kW (brutto) dla gruntowych pompy ciepła o mocy wyższej lub równej 1MW
- do 2 600 zł/kW (brutto) dla powietrznych pompy ciepła o mocy niższej od 1MW
- do 2 400 zł/kW (brutto) dla powietrznych pompy ciepła o mocy wyższej lub równej 1MW
- finansowanie dotyczy zakupu materiałów i urządzeń oraz prac montażowych związanych z wykonaniem pompy ciepła oraz dolnego źródła ciepła
- w przypadku dopłat do częściowej spłaty kredytów bankowych maksymalna wysokość dofinansowania wyliczana na podstawie wskaźników Funduszu tj.: zakup i montaż pompy ciepła o mocy do 40 kW (koszty kwalifikowane do 3 000,00 zł za 1 kW/mocy) do ogrzewania budynku lub do ogrzewania budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (dotacja na częściową spłatę kapitału nie może przekroczyć 30 % kosztów kwalifikowanych zadania i nie więcej niż 5 000,00 zł na jedno zadanie oraz nie więcej niż 30 %) kwoty kredytu
- panele fotowoltaiczne
- do 5 800 zł/kW (brutto)
- kolektory słoneczne
- do 4 100 zł/kW (brutto)
- biogazownie, wykorzystanie gazu składowiskowego do produkcji energii
- maksymalna wysokość dofinansowania wyliczana na podstawie kosztorysu inwestorskiego lub równorzędnego dokumentu przedstawionego przez wnioskodawcę
- inne zadania służące ochronie środowiska
- maksymalna wysokość dofinansowania wyliczana na podstawie kosztorysu inwestorskiego lub równoważnego dokumentu przedstawionego przez wnioskodawcę
Wnioskodawca powinien zapoznać się z podmiotowymi i przedmiotowymi wymogami i ograniczeniami finansowania zadań przez Fundusz, a następnie, w przypadku zadań inwestycyjnych, wypełnić Kartę Informacyjną Zadania (KIZ) odpowiednią dla danego typu zadania. Fundusz stosuje następujące wersje KIZ:
- w zakresie ochrony powietrza,
- w zakresie gospodarki wodno-ściekowej,
- w zakresie gospodarki odpadami,
- w zakresie oszczędności energii,
- w zakresie ochrony przed hałasem,
- w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Dla pozostałych zadań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych wyszczególnionych w Prawie ochrony środowiska, jak również dla poręczeń, nie jest wymagany KIZ, a wnioskodawca wypełnia od razu formularz wniosku o dofinansowanie.
Biuro Funduszu na bieżąco dokonuje wstępnej weryfikacji zadań na podstawie KIZ.
Celem wstępnej weryfikacji jest wczesne ujawnienie tych pomysłów na zadania, które nie mają szans na uzyskanie pomocy finansowej Funduszu (z przyczyn podmiotowych lub przedmiotowych, formalnych lub merytorycznych). Drugim celem jest wczesna identyfikacja
zadań słabo przygotowanych. Na tym etapie Fundusz stosuje ocenę na podstawie zestawu kryteriów formalnych, na które odpowiedź może brzmieć tylko „tak” lub „nie”. Niespełnienie jednego z tych kryteriów dyskwalifikuje zadanie.
Fundusz stosuje Kryteria przyjęte przez Radę Nadzorczą i zamieszczone na stronie internetowej Funduszu.
Po upływie czternastu (14) dni od dostarczenia do Funduszu prawidłowo wypełnionej KIZ lub wniosku o dofinansowanie dla zadań nieinwestycyjnych, pracownicy Funduszu prezentują zadanie na posiedzeniu Zarządu. Zarząd podejmuje decyzję o wstępnej weryfikacji zadania. W przypadku odrzucenia KIZ lub wniosku o dofinansowanie na tym etapie oceny, Fundusz informuje o tym wnioskodawcę na piśmie, z podaniem przyczyny.
Wnioskodawcy zadań inwestycyjnych, których KIZ-y zostały wstępnie zakwalifikowane do dalszej oceny, otrzymują z Funduszu informację o akceptacji. Formularz wniosku o dofinansowanie wraz z instrukcją jego wypełnienia dostępny jest na stronie internetowej Funduszu. Weryfikacja wstępna dla zadań inwestycyjnych trwa łącznie nie dłużej niż dwa (2) miesiące.
KIZ lub wniosek złożony po dniu wyznaczonym przez Zarząd Funduszu jako ostatni termin naboru wniosków przypadający w danym roku kalendarzowym może być rozpatrzony w następnym roku kalendarzowym.
Złożony wniosek podlega ocenie zasadniczej według obowiązujących w Funduszu kryteriów formalnych i merytorycznych. W trakcie oceny wniosku Fundusz może żądać od wnioskodawcy dodatkowych wyjaśnień i uzupełnienia wniosku w zakresie wymogów formalnych. W uzasadnionych przypadkach Fundusz może zażądać od wnioskodawcy opinii, ekspertyz lub innych dokumentów dotyczących celowości lub efektywności techniczno-ekonomicznej przedsięwzięcia (np.: studium wykonalności, założeń ekonomicznych, biznesplanu itp.). W przypadku nieuzupełnienia wniosku lub nie dostarczenia wyjaśnień w terminie wyznaczonym przez Fundusz, wniosek zostaje odrzucony.
Zarząd Funduszu, na podstawie ocen końcowych wniosków, ustala ostateczny kształt listy rankingowej.
Na podstawie listy rankingowej Zarząd Funduszu ustala listę wniosków zakwalifikowanych do udzielenia pożyczki, dotacji lub poręczenia, dla których nie jest wymagane zatwierdzenie przez Radę Nadzorczą Funduszu. Zarząd ustala również listę wniosków rekomendowanych do
udzielenia pożyczki, dotacji lub poręczenia, dla których wymagane jest zatwierdzenie przez Radę Nadzorczą Funduszu. Zestaw kryteriów stosowanych przez Fundusz do zasadniczej oceny wniosków jest jawny.
Zarząd Funduszu, a w przypadkach przewidzianych przez Prawo ochrony środowiska – Rada Nadzorcza, podejmują decyzję o przyznaniu pożyczki, dotacji lub poręczenia w formie uchwały.
Wnioskodawcy, którym przyznano dofinansowanie, otrzymują informację o podjęciu uchwały przez właściwy organ Funduszu oraz wykaz dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy o dofinansowanie.
W przypadku decyzji negatywnej, Fundusz zawiadamia pisemnie wnioskodawcę o odmowie udzielenia pożyczki, dotacji lub poręczenia, podając przyczyny odmowy. Wnioskodawca po otrzymaniu odmowy może ponownie złożyć KIZ i wniosek o dofinansowanie (a w przypadku zadań nieinwestycyjnych – wniosek o dofinansowanie) zawierające istotne zmiany, które mogą mieć wpływ na ocenę zadania. Wniosek o dofinansowanie danego zadania może być rozpatrywany tylko dwa razy.