Światowy potencjał energetyczny biomasy szacuje się na 2900 EJ (1018 J), w tym biomasy stałej 1301 EJ (w skali roku). Energetycznie wykorzystywane może być jedynie 276 EJ, natomiast zużycie faktyczne nie przekracza 55 EJ [1].
Biomasa jest jednym z najczęściej i najwcześniej stosowanych źródeł OZE. Stanowi trzecie na świecie co do wielkości naturalne źródło energii. Udział energii uzyskiwanej z biomasy jest znaczący, uważa się że pokrywa 16% całkowitego zużycia energii, natomiast w krajach rozwijających się może to być nawet 38%.
Biomasę podzielić można ze względu na pochodzenie lub stopień jej przetworzenia. W przypadku pierwszym wyróżnia się:
- Drewno i jego pochodne, czyli drewno opałowe i odpadowe, w tym drzewa liściaste, iglaste, krzewy, gałęzie z cięć sanitarnych, przecinek, trociny, zrębki, pył drzewny, chrust, kora, tarcica, wióry. Drewno jest podstawowym składnikiem biomasy, głównie w krajach Europy Środkowej. Jego udział (36.4%) jest tu największy.
- Odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego i rolne, w tym słoma pszenna, rzepakowa, jęczmienna, żytnia, ryżowa, słonecznikowa, kukurydziana, lniana, trzcina cukrowa, buraki cukrowe, koniczyna, kukurycza, olej palmowy, soja, obornik, liście, serwatka, gnojowica wyra, odpady poubojowe, pulpa i melasa.
- Odpady biodegradowalne z przemysłu takiego jak meblowy, celulozowo-papierniczy, spożywczy, tekstylny, z gospodarki komunalnej.
- Rośliny przemysłowe i energetyczne. Zalicza się do nich trzcinę kanaryjską, cukrową, miskant, konopie, topinambur, makuch rzepakowy, rzepak, len,ślazowiec pensylwański, wierzba wiciowa, róza bezkolcowa, niektóre gatunki traw i topole.
- Ekopaliwa, w tym brykiety i pelety.
- Inne: alkohol, estry oleju rzepakowego, nawóz zwierzęcy, odpady z gospodarstw domowych i gastronomii.
Ze względu na stopień przetworzenia biomasę dzielimy na:
- Surowce energetycznie pierwotne. Zalicza się do nich słomę, drewno i osady ściekowe.
- Surowce energetyczne przetworzone. Należą do nich biogaz, metanol, etanol, makulatura, olej rzepakowy.
Biomasę można również podzielić patrząc na stan skupienia:
- Biopaliwa stałe – drewno opałowe: trociny, zrębki, ścinki, brykiety, pelety, wióry, pozostałości z rolnictwa: osady ściekowe odwodnione, słoma, rośliny energetyczne, makulatura.
- Biowaliwa gazowe – biogaz z fermentacji odpadów spożywczych, biogaz rolniczy, biogaz z fermentacji ścieków (osadów), gaz drzewny, gaz wysypiskowy.
- Biopaliwa ciekłe – przedstawione w tabeli poniżej.